AIoT – czy warto wdrożyć nowoczesną technologię?

Technologie
AIoT – czy warto wdrożyć nowoczesną technologię?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nowoczesne technologie stopniowo wypierają dobrze nam znane rozwiązania. Dzięki temu możemy iść do przodu i znacznie ułatwiać sobie życie. Obecnie jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, w której największą rolę odgrywa AIoT. Co oznacza to pojęcie i czy warto je wdrożyć?  

Czym jest AloT?

AloT (The Artificial Intelligence of Things) to połączenie technologii sztucznej inteligencji (AI) z infrastrukturą Internetu rzeczy (IoT) w celu osiągnięcia bardziej wydajnych operacji IoT, poprawy interakcji człowiek-maszyna oraz usprawnienia zarządzania danymi i analiz. Używanie terminu sztuczna inteligencja zostało wykreowane przez popkulturę. Sztuczna inteligencja była popularnym tematem, który mógł z powodzeniem funkcjonować w literaturze oraz filmach science fiction. W rzeczywistości będzie to cecha – dostępne możliwości. AI jest to zbiór inteligentnych algorytmów, umożliwiających np. skomplikowane obliczenia bez konieczności wytężania ludzkiego mózgu.

Kindel Media/pexels.com

Połączenie AI z IoT

Sztuczna inteligencja często wykorzystywana jest w Przemyśle 4.0. Jej zadaniem w tym przypadku jest analizowanie dużych ilości danych. Połączenie Al z IoT i automatyzacją sprawia, że jest ona porównywana do wielopoziomowego systemu alarmowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość odciążenia pracowników. Nie będą oni zmuszeni do ciągłego kontrolowania wszystkich parametrów, ponieważ zastąpi ich w tym AloT.

Jest to duże udogodnienie, szczególnie gdy na myśl przychodzą pierwsze fabryki i rozwiązania obecnie uważane za prymitywne. Maszyny w żaden sposób nie mogły się ze sobą „komunikować”, za sprawą AloT problem ten zostaje rozwiązany. Ciekawe, jakich rozwiązań można spodziewać się w najbliższej przyszłości.

Podaje się, że rozwiązanie loT zostaje wspierane dzięki takim technologiom, jak:

  • sztuczna inteligencja – są to funkcje oraz systemy pozwalające urządzeniom na uczenie się, rozumowanie i przetwarzanie informacji w podobny sposób, jak ludzki mózg,
  • 5G – jest to sieć komórkowa piątej generacji, pozwala na dużo szybszy dostęp do internetu, który działa bez zakłóceń,
  • Big Data – są to duże ilości danych przetworzonych z dużej ilości źródeł, wszystkie zostają wprowadzone do internetu i tam też są dostępne.

Technologia AloT w przemyśle

Za sprawą AloT poszczególne systemy maszyn mogą przejmować zadania dotychczas automatycznie wykonywane przez człowieka. Dodatkowo mogą one informować o istniejących nieprawidłowościach a co najważniejsze, automatycznie podejmować działania, które będą eliminować powstanie podobnego zagrożenia w przyszłości. Taka sytuacja ma miejsce dzięki analizowaniu algorytmów powodujących dotychczasową nieprawidłowość. Działanie takie może ograniczyć pojawianie się sytuacji kryzysowych w danym zakładzie. AloT redukuje koszty związane z naprawą oraz konserwacją maszyn.

Czy warto wdrożyć nową technologię AIoT?

Nowe technologie niosą za sobą wiele dobrego dla współczesnych przedsiębiorstw. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań, łączących w sobie sztuczną inteligencję oraz internet rzeczy, można znacznie usprawnić przebieg produkcji, a także odciążyć pracowników. AIoT przekłada się także na redukcję kosztów oraz większą efektywność działania. Doskonała synchronizacja pracy maszyn, lepsze zarządzanie oraz eliminowanie niekorzystnych zdarzeń, wpływających negatywnie na skuteczność firmy to powody, dla których warto postawić na AIoT.

Zdj. główne: Robin Glauser/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak prawidłowo dobrać filtry do maszyn rolniczych?
Jak prawidłowo dobrać filtry do maszyn rolniczych?
Dowiedz się, jak skutecznie i celowo wykorzystać filtry w maszynach rolniczych. Zrozumienie doboru i zastosowania, w celu zapewnienia efektywnej i długotrwałej pracy sprzętu.
Jak odpowiednie rozwiązania logistyczne z wykorzystaniem fitosanitarnych produktów drewnianych mogą przyczynić się do efektywności przemysłu
Jak odpowiednie rozwiązania logistyczne z wykorzystaniem fitosanitarnych produktów drewnianych mogą przyczynić się do efektywności przemysłu
Odkryj, jak znaczenie odpowiednich rozwiązań logistycznych i fitosanitarnych produktów drewnianych wpływa na efektywność przemysłu. Zapraszamy do głębokiej analizy.
Jak skutecznie wykorzystać folię stretch PE do zabezpieczenia przesyłek – praktyczne porady
Jak skutecznie wykorzystać folię stretch PE do zabezpieczenia przesyłek – praktyczne porady
Odkryj cenne wskazówki dotyczące wykorzystania folii stretch PE do zabezpieczania paczek. Przekonaj się, jak taka folia może znacząco poprawić bezpieczeństwo Twoich przesyłek.
Ostatnie wpisy