Nowoczesne technologie stopniowo wypierają dobrze nam znane rozwiązania. Dzięki temu możemy iść do przodu i znacznie ułatwiać sobie życie. Obecnie jesteśmy świadkami czwartej rewolucji przemysłowej, w której największą rolę odgrywa AIoT. Co oznacza to pojęcie i czy warto je wdrożyć?
AloT (The Artificial Intelligence of Things) to połączenie technologii sztucznej inteligencji (AI) z infrastrukturą Internetu rzeczy (IoT) w celu osiągnięcia bardziej wydajnych operacji IoT, poprawy interakcji człowiek-maszyna oraz usprawnienia zarządzania danymi i analiz. Używanie terminu sztuczna inteligencja zostało wykreowane przez popkulturę. Sztuczna inteligencja była popularnym tematem, który mógł z powodzeniem funkcjonować w literaturze oraz filmach science fiction. W rzeczywistości będzie to cecha – dostępne możliwości. AI jest to zbiór inteligentnych algorytmów, umożliwiających np. skomplikowane obliczenia bez konieczności wytężania ludzkiego mózgu.
Sztuczna inteligencja często wykorzystywana jest w Przemyśle 4.0. Jej zadaniem w tym przypadku jest analizowanie dużych ilości danych. Połączenie Al z IoT i automatyzacją sprawia, że jest ona porównywana do wielopoziomowego systemu alarmowego. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje możliwość odciążenia pracowników. Nie będą oni zmuszeni do ciągłego kontrolowania wszystkich parametrów, ponieważ zastąpi ich w tym AloT.
Jest to duże udogodnienie, szczególnie gdy na myśl przychodzą pierwsze fabryki i rozwiązania obecnie uważane za prymitywne. Maszyny w żaden sposób nie mogły się ze sobą „komunikować”, za sprawą AloT problem ten zostaje rozwiązany. Ciekawe, jakich rozwiązań można spodziewać się w najbliższej przyszłości.
Podaje się, że rozwiązanie loT zostaje wspierane dzięki takim technologiom, jak:
Za sprawą AloT poszczególne systemy maszyn mogą przejmować zadania dotychczas automatycznie wykonywane przez człowieka. Dodatkowo mogą one informować o istniejących nieprawidłowościach a co najważniejsze, automatycznie podejmować działania, które będą eliminować powstanie podobnego zagrożenia w przyszłości. Taka sytuacja ma miejsce dzięki analizowaniu algorytmów powodujących dotychczasową nieprawidłowość. Działanie takie może ograniczyć pojawianie się sytuacji kryzysowych w danym zakładzie. AloT redukuje koszty związane z naprawą oraz konserwacją maszyn.
Nowe technologie niosą za sobą wiele dobrego dla współczesnych przedsiębiorstw. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań, łączących w sobie sztuczną inteligencję oraz internet rzeczy, można znacznie usprawnić przebieg produkcji, a także odciążyć pracowników. AIoT przekłada się także na redukcję kosztów oraz większą efektywność działania. Doskonała synchronizacja pracy maszyn, lepsze zarządzanie oraz eliminowanie niekorzystnych zdarzeń, wpływających negatywnie na skuteczność firmy to powody, dla których warto postawić na AIoT.
Zdj. główne: Robin Glauser/unsplash.com