Auto

System start-stop – zalety i wady

Na rynku coraz częściej pojawiają się samochody, w których zastosowany jest system start-stop. Na początku stosowany był on w modelach klasy premium. Jednak z czasem przeniósł się również do pojazdów klasy średniej.

Ze względu na jego popularność warto przekonać się, czy jego stosowanie jest konieczne. Jakie zalety i wady ma to rozwiązanie? Dowiedz się razem z nami i zdecyduj, czy chcesz mieć w swoim garażu samochód, w którym ten system będzie dla Ciebie do dyspozycji.

Jakie jest działanie systemu start-stop?

Obecnie coraz więcej firm stawia na ekologiczne rozwiązania. System start-stop jest tego dowodem. To właśnie dzięki niemu możliwe jest zmniejszenie emisji spalin do powietrza w czasie postoju. Warto jednak wiedzieć, kiedy można go wykorzystać i w jaki sposób on działa.

Najlepiej sprawdza się podczas stania w korku lub na światłach. Jeśli samochód zmuszony jest do postoju na jezdni, można wyłączyć silnik, dzięki czemu zmniejszy się emisja spalin. Jeśli pojazd włączy się do ruchu, silnik automatycznie przejdzie do swojego tradycyjnego trybu pracy.

System start-stop pozwala na większe oszczędności

Warto wiedzieć, że na tym systemie wykonano wiele badań, które zdaniem producentów pokazują, że system start-stop pozwala na zmniejszenie zużycia energii czy paliwa nawet o dziesięć procent. Jednak wynik ten obserwowany był tylko w czasie jazdy po drogach miejskich, a nie na autostradzie.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Wszystko zależy od samochodu, a także od tego, jak często kierowca korzysta z tego nowoczesnego systemu. Szacuje się, że tak naprawdę oszczędność paliwa oscyluje na poziomie kilku procent, co nie daje zauważalnej różnicy podczas tankowania samochodem.

Zwiększona moc akumulatora – system start-stop

Warto wiedzieć, że akumulatory w samochodach, w których wykorzystany został system start-stop, są narażone na szybkie zniszczenie i wyczerpanie. Przez to kierowcy, którzy mają w swoim garażu właśnie takie pojazdy, narażeni są na wysokie koszty utrzymania samochodu.

Wydawać się może, że bez trudu można kupić odpowiedni akumulator do takiego auta. Jednak producenci zdecydowali się na jeszcze większe utrudnienia dla kierowców. Do samochodów tego typu należy kupić dedykowane do konkretnego modelu akumulatory, które często dostępne są tylko w bardzo wysokiej cenie. Jest to więc rozwiązanie, które dba o ekologię, jednak niekoniecznie jest korzystne dla kieszeni kierowców.

Działanie rozrusznika i alternator  w samochodach z systemem start-stop

Większe koszty naprawy i utrzymania samochodu dotyczą nie tylko akumulatora, ale również rozrusznika i alternatora. W tym przypadku również należy szukać dedykowanych elementów. Czemu tak jest? W przypadku samochodów z systemem start-stop, zarówno rozrusznik, jak i alternator muszą mieć nieco większą moc i mocniejszą budowę. Jest to konieczne, ponieważ służą one do częstego uruchamiania silnika. To części, które przez to nowoczesne rozwiązanie zmuszone są do znacznie intensywniejszej pracy. Wymiana tych elementów może kosztować nawet ponad 800 złotych.

Duże koszty systemu start-stop

Niestety system start-stop nie prezentuje się dobrze. Oczywiście jego zastosowanie w samochodach ma doskonały wpływ na ekologię, jednak tylko w momencie, w którym pojazd znajduje się na postoju lub stoi na światłach. Jednak jednocześnie przyczynia się do zwiększenia kosztów, z jakimi będzie musiał zmierzyć się właściciel pojazdu po kilku latach użytkowania. Konieczne będzie wymienienie akumulatora, turbosprężarki, rozrusznika i alternatora. Nawet jeśli system prowadzić będzie do zaoszczędzenia pieniędzy na paliwie, to niestety zostaną one szybko i z nawiązką wydane na naprawy poszczególnych części.

Okazuje się więc, że system start-stop nie jest jednym z najpraktyczniejszych nowoczesnych rozwiązań. Zastanów się dobrze, czy chcesz mieć w swoim garażu taki pojazd.

Zdj. główne: Damian Kamp/unsplash.com

Polecane artykuły
AutoGadżety i akcesoria

Jak wybrać odpowiedni żuraw samochodowy dla swojej firmy?

Poznaj kluczowe parametry i funkcje żurawi samochodowych, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję przy ich wyborze dla swojej firmy.
Czytaj więcej
AutoGadżety i akcesoria

Zalety posiadania bagażnika rowerowego na hak

Odkryj świat na dwóch kółkach i korzystaj z każdej podróży pełnej aktywności!
Czytaj więcej
AutoGadżety i akcesoria

Przyciemnione szyby w samochodzie - jakie ma zalety to rozwiązanie?

Przyciemnione szyby w samochodzie to coraz popularniejsze rozwiązanie wśród kierowców na całym świecie. Choć nie wszyscy lubią tę opcję, to jednak warto zastanowić się nad jej zaletami i potencjalnymi korzyściami, które mogą wyniknąć z takiego wyboru.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *